Менеджер логист по США / Dispatcher (car-hauling dispatch\freight dispatch\ freight broker)

20 000 — 100 000 ₴   % you can do much more here.
Гречка Є.П., ФЛР
1 год назад
12 августа 2022
Полтаваул. Алмазная 5

The young company, in connection with the expansion, has opened a set of specialists for the vacancy of logistics manager.

Requirements (remote):

  • Proficiency in English at the intermediate level;
  • Availability of equipment: good internet, PC, headset; Logical thinking, sales manager skills (desirable), decency, desire to learn, result orientation Diligence and persistence in achieving the goal;
  • Experience is welcome.

Duties:

  • Organization and control of cargo transportation in certain directions;
  • Prompt solution of problems during cargo transportation;
  • Registration of transport documents;
  • Active search for carriers, establishing contacts;
  • Making cold calls to find a customer.

Working conditions

  • Opening hours: Monday-Friday from 15.00 to 23.00;
  • Remote work from home (however, there must be a willingness to work in the office);
  • Competitive wages depending on the achieved results;
  • Starting from the company;
  • We guarantee development and career future! If you dream of living in Ukraine and earning an income like in Europe, you come to us!

Молодая компания, в связи с расширением, открыла набор специалистов на вакансию менеджера по логистике.

Требования:

  • Способность вести беседу с Американцами на их родном языке
  • Наличие оборудования: хороший интернет, ПК, гарнитура;
  • Логическое мышление, навыки менеджера по продажам (желательно), порядочность, желание учиться, нацеленность на результат.
  • Трудолюбие и настойчивость в достижении цели;
  • Опыт приветствуется.

Обязанности:

  • Организация и контроль грузоперевозок по отдельным направлениям;
  • Оперативное решение проблем при перевозке груза;
  • Оформление транспортных документов;
  • Активный поиск перевозчиков, установление контактов;
  • Совершение холодных звонков для поиска клиентов.

Условия труда

  • Время работы: понедельник-пятница с 15.00 до 23.00;
  • Удаленная работа из дома (однако должна быть готовность работать в офисе);
  • Конкурентоспособная заработная плата в зависимости от достигнутых результатов;
  • Обучение от организации.

Мы гарантируем развитие и карьерное будущее!

Если ты мечтаешь жить в Украине и зарабатывать как в Европе- тебе к нам!

Андрей