Поиск работы на robota.uaukraine

Эта вакансия уже завершена

Smart Solutions — вакансия в Спеціаліст з оплати праці, часу та пільг/ Payroll, Time, & Benefits Specialist vacancy
Вакансия закрыта

Спеціаліст з оплати праці, часу та пільг/ Payroll, Time, & Benefits Specialist vacancy

Smart Solutions
1 год назад
31 марта 2023
Киев

Наш Партнер, одна з провідних фармацевтичних компаній світу, відкрила вакансію Спеціаліста з оплати праці, часу та пільг.

Ваші основні обов'язки:

  • Підтримка бізнесу P&C процесів (у сфері нарахування заробітної плати, податків, соціального страхування, часу, локальних і глобальних пільг тощо).
  • Обслуговування клієнтів щодо діяльності, пов’язаної з P&C, наприклад вирішення запитів та усунення несправностей.
  • Підтримувати P&C Chapters у діяльності з обслуговування системи.
  • Консультувати P&C і ділових партнерів щодо місцевих систем і процесів P&C, а також підтримувати впровадження нових способів роботи.
  • Бути в курсі процесів, володіти знаннями про процеси та оновлення відповідної документації (SWI, SOP, GWI).
  • Оновлювати SWI та місцеву документацію SOP
  • Узгоджувати надання та якість послуг із головними цілями глобальної підтримки P&C
  • Забезпечувати роботу відповідно до визначених KPI та SLA.
  • Будувати стосунки з колегами P&C, а також з клієнтами, щоб забезпечити постійну ефективність надання послуг.
  • Співпраця з колегами в регіоні та в усьому світі, щоб забезпечити рішення для підтримки кадрів.
  • Постійний внесок у покращення продуктивності HR

Вимоги:

  • Ми шукаємо спеціаліста з вищою освітою і досвідом роботи з нарахуванням заробітної плати та/або в сфері HR.
  • Здатність працювати самостійно в швидкоплинному середовищі.
  • Досвідчена та ефективна робота зі стандартними IT-додатками, бажано пакетом Google
  • Знання податкового та соціального страхування
  • Вища освіта або ступінь бакалавра, бажано в сфері HR
  • Англійська- від Upper-Intermediate (письмово та розмовно)

Умови роботи:

  • Медичне страхування
  • Річні бонуси

Our Partner, one of the leading pharmaceutical companies in the world, has opened a Payroll, Time, & Benefits Specialist vacancy

Your Key Responsibilities:

  • Execute system data maintenance and administrative activities in support of P&C business processes (in the area of payroll, tax, social insurance, time, several local and global benefits etc.).
  • Provide customer service on P&C related activities, such as inquiry resolution, request management, and troubleshooting.
  • Supports P&C Chapters in system maintenance activities.
  • Advise P&C and business partners on local P&C systems and processes, and support the embedding of the new ways of working.
  • Update SWIs and local SOP documentation
  • Implement processes and initiatives to ensure continuous improvement as well as service enhancement.
  • Align service delivery and quality with overarching objectives of the global P&C Support Solutions organization. Manage service quality expectations and address customer concerns
  • Ensure operations according to defined KPIs and SLAs.
  • Develop and manage key stakeholder relationships and communications to partner in a proactive and customer outcomes focused way.
  • Build relationships with P&C colleagues within the P&C Support Solutions organization as well as with customers to ensure ongoing service delivery effectiveness.
  • Collaborate with peers within the region and globally to ensure the HR Support Solutions network provides consistent and effective services to our customers.
  • Continuous contribution to the improvement of the performance of the People Support Solutions

Who You Are

You bring the following skills and competencies:

  • Preferably experience in a shared service center and in an HR services environment.
  • Ability to work independently in a fast-paced environment and to handle multiple, competing priorities.
  • Ability to thrive in an ambiguous and multicultural environment working across borders.
  • Experience effectively working in a matrix organization across geographies and divisions.
  • Ability to navigate complex HR data structure
  • We are seeking an individual with a degree and experience in payroll or an HR area and/or working experience in a team and service delivery or customer care environment.
  • Experienced and efficient handling of standard IT-applications, preferably Google suite
  • Knowledge of tax and social insurance
  • University or bachelor degree, HR preferred
  • Strong communication skills in English (written and spoken)

Work conditions:

  • Medical insurance
  • Annual bonuses
Smart Solutions — вакансия в Спеціаліст з оплати праці, часу та пільг/ Payroll, Time, & Benefits Specialist vacancy: фото 2