Вакансия закрыта

Business Development Manager (удаленно)

56 000 — 180 000 ₴
Навигатор, межрегиональная рекрутинговая компания

Наш клиент, крупная международная компания, лидер в разработке и производстве компаундов и кабеля, приглашает менеджеров по развитию бизнеса.

Основные обязанности:

  • Identify new opportunities and forge business relationships:
  • Provide analysis of key accounts to understand our customer needs
  • Cold calling
  • The ability to work with "long sales", when the result is in 2-3 months;
  • Work with the client's technical specialist;
  • Developing relationships and ensuring regular communication with existing customers
  • Liaising with customers’ technical and commercial departments to gain knowledge of product applications and the wider industry, relaying this for new product development
  • Work closely with management to identify room for improvement
  • Communicating market intelligence to management;
  • Researching and identifying potential new customers and introducing them to the company’s capabilities and product range to grow sales
  • Using application and industry knowledge to create a sales strategy and identify potential new markets by both sector and geography
  • Following up leads from the website, incoming enquiries and from attendance at overseas exhibitions.

Требования к кандидатам:

  • Английский разговорный и письменный свободно;
  • Высшее техническое образование (физика, математика, химия, engineering и т.п.)
  • Опыт работы с химической продукцией, сплавами металлов, пластикатами, сложной технической продукцией, в машиностроении (нестандартные детали) и т.п.
  • Опыт продаж B2B на европейском и американском рынках.
  • В резюме ОБЯЗАТЕЛЬНО подробно указывайте отрасль и вид деятельности компаний, где работали (работаете).

Условия работы:

  • Ставка договорная, от 2500 евро в месяц в зависимости от опыта работы
  • Бонусы в среднем 4,000 евро в месяц.
  • Исп. срок 3 месяца, з/п договорная,
  • Удаленная работа на зарубежные рынки.
  • Командировки по миру до 10 раз в год.

Ольга Байзан