Поиск работы на robota.uaukraine
Удаленная работа

Content Writer/Copywriter/Копірайтер (remote)

Charity Foundation Children of Heroes
3 дня назад
29 мая 2024
Киев
Полная занятость
Віддалена робота
Офіційне працевлаштування
Ти робиш добро

"Children of Heroes" is a charity fund helping children who have lost one or both parents due to the Russian war in Ukraine. Our goal is to enable and support the Children of Heroes to be the best representatives of the Ukrainian nation and integrate them into the global community.

Our vision is to help the Children of Heroes as they grow up, without parents, to find their way, despite loss, adversity and trauma, to grow up and achieve their greatest potential in live — both personally and professionally. We envisage that the thousands of children in our care will eventually be able to lead happy, healthy and successful lives, achieving academic excellence and career success.

 Your responsibilities will include but not be limited to:

  • Create unique captivating content: articles, columns, info-materials etc for Facebook, Instagram, LinkedIn. You should know the difference between stated platforms and audience
  • Create and regularly update content for the Foundation’s website
  • Prepare whitepapers, newsletters, reports etc.
  • Prepare texts for our landing pages and e-mail distributions
  • Collaborate with marketing, digital, fundraising and execution teams to assess project needs and help with messaging
  • Proofread and rewrite materials

 What you bring:

  • Excellent writing, editing, and proofreading skills with a diligent eye for detail, language, flow, and grammar
  • Strong creative thinking skills and ability to think conceptually, storytelling skills
  • Knowledge of Microsoft Office Applications

Qualifications:

  • Degree in journalism/Ukrainian
  • Media background will be a plus
  • 3-5 years experience in content marketing, journalism or copywriting
  • Fluent English
  • Excellent Ukrainian
  • Comfortable working independently with little direction under tight deadlines

What we propose:

  • Remote work
  • Market level salary
  • Work in a fast-growing company with great noble purpose

Children of Heroes of Ukraine Foundation actively promotes equality, diversity and inclusion. In recruiting candidates, we seek candidates with the proven skills required; irrespective of race, gender, religion or belief, age, disability or sexual orientation

Joining Children of Heroes is a fantastic opportunity to significantly support Ukraine in these challenging times by helping build the future of our country!

In your application, please attach a link to your portfolio.I

Місія благодійного фонду «Діти Героїв» – підтримати дітей, які втратили батька чи матір у війні Росії проти України. Таким чином ми проявляємо вдячність за внесок, який зробили їхні батьки. Наша мета – допомогти сформувати з таких дітей найкращих представників української нації та інтегрувати їх у світову спільноту.

Ваші обов’язки включатимуть, але не обмежуватимуться:

  • Створювати унікальний захоплюючий контент: статті, колонки, інфо-матеріали, тощо для Facebook, Instagram, LinkedIn. Ви повинні знати різницю між зазначеними платформами та аудиторією
  • Створювати та регулярно оновлювати контент для сайту Фонду
  • Готувати офіційні публікації, інформаційні бюлетені, звіти, тощо
  • Готувати тексти для наших цільових сторінок і розсилок електронною поштою
  • Співпраця з різними командами фонду для оцінки потреб проекту та допомоги з текстами
  • Вичитувати та переписувати матеріали

Вимоги:

  • Відмінні навички письма, редагування та вичитки з увагою до деталей, мови та граматики
  • Сильні навички творчого мислення та здатність мислити концептуально, навички оповідання
  • Знання додатків Microsoft Office

Необхідна кваліфікація:

  • Диплом журналіста/філолога
  • Досвід в медіа буде перевагою
  • 3-5 років досвіду в контент-маркетингу, журналістиці чи копірайтингу
  • Вільна англійська мова
  • Відмінна українська мова
  • Вам комфортно працювати самостійно без постійного нагляду керівництва
  • Вам комфортно працювати у стислі терміни

Ми пропонуємо:

  • Віддалена робота
  • Ринковий рівень доходу
  • Робота в компанії, що швидко розвивається, з великою благородною метою

Благодійна організація «Благодійний фонд Діти Героїв» активно пропагує рівність, різноманітність та інклюзію. При підборі персоналу ми шукаємо кандидатів з підтвердженими навичками, незалежно від раси, статі, релігії чи переконань, віку, інвалідності чи сексуальної орієнтації.

Приєднатись до команди БФ «Діти Героїв» – це фантастична можливість суттєво підтримати Україну в ці складні часи та допомогти будувати майбутнє нашої країни!

У відгуку на вакансію прохання надавати посилання на портфоліо.

Ганна

Проверенная

Негосударственные организации / NGO Сайт компании
Charity Foundation Children of Heroes: фото 2

Похожие вакансии