Accounting Assistant (Logistics), Асистент бухгалтера (логістика)

25 000 — 30 000 ₴
Millhouse Ukraine
1 месяц назад
17 марта 2024
Львовул. вулиця Стрийська, 202.

JOB DESCRIPTION IN ENGLISH

Millhouse
is an American based company with more than 10 years of experience in Logistics and Transportation in the USA, looking for an Accounting Assistant to join our team.

You will receive proper training, and all the tools that would give you a great opportunity to learn much more about the industry, as well as a great opportunity to become a long-term member of the existing team.

Essential job functions:

  • Working with the Accounting team in the logistics company;
  • Processing paperwork and invoices;
  • Communicating with drivers and customers.

Will be under the direct supervision of Accounting Manager, and CFO.

Our requirements:

  • Spoken English Upper Intermediate/Advanced, good writing skills;
  • Fluent in basic computer software (Excel, Word, Outlook, Slack);
  • Communication, self-organization skills;
  • Ability to be a team player and to work independently;
  • Attention to details;
  • Ability to learn quickly.

We offer:

  • Mon-Fri evening shift (15.00-00.00);
  • A modern and comfortable office;
  • Supporting and friendly team;
  • Competitive salary (regular review);
  • Paid intensive training and trial period;
  • Corporate events, English courses;
  • Covering taxi expenses if you start/finish shift in non-business hours;
  • Paid vacation and sick leaves;

If you are interested in this position respond to this vacancy and we will contact you or you can send your CV to email Отправить резюме (in English please)

ОПИС ВАКАНСІЇ УКРАЇНСЬКОЮ

Millhouse – американська компанія з більш ніж 10-річним досвідом роботи в галузі логістики та транспорту в США, яка шукає асистента бухгалтера, щоб приєднатися до нашої команди.

Ви отримаєте належне навчання та всі інструменти, які дадуть вам чудову можливість дізнатися більше про галузь, а також чудову можливість стати постійним членом існуючої команди.

Основні обов?язки:

  • Робота з бухгалтерією в логістичній компанії;
  • Оформлення документів та рахунків;
  • Спілкування з водіями та клієнтами.

Буде під безпосереднім керівництвом менеджера з бухгалтерського обліку та фінансового директора.

Мінімальні вимоги:

  • Розмовна англійська Upper Intermediate/Advanced, хороші навички письма;
  • Вільно володіння базовим комп’ютерним програмним забезпеченням (Excel, Word, Outlook, Slack);
  • Комунікабельність, навички самоорганізації;
  • Вміння бути командним гравцем і працювати самостійно;
  • Увага до деталей;
  • Здатність швидко навчатися.

Умови праці:

  • Графік пн-пт вечірня зміна (15.00-00.00);
  • Сучасний комфортний офіс;
  • Підтримуюча та дружня команда;
  • Конкурентна заробітна плата (регулярний перегляд);
  • Оплачуване інтенсивне навчання та випробувальний термін;
  • Корпоративи, курси англійської мови;
  • Покриття витрат на таксі, якщо Ви починаєте/закінчуєте зміну в неробочий час;
  • Оплачувана відпустка та лікарняні;

Якщо вас зацікавила ця посада, відгукніться на цю вакансію, і ми зв’яжемося з вами, або ви можете надіслати своє резюме на електронну адресу Отправить резюме (англійською мовою, будь ласка)